Türkçe   Rusça   
BÜYÜKELÇİNİN MESAJI

BÜYÜKELÇİNİN MESAJI

Belarus Cumhuriyeti ile işbirliği kurmayı arzulayan Türk iş çevrelerinin saygıdeğer temsilcileri!

Belarus Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği’nin internet sitesinde yer alan ekonomi bölümünü dikkatinize sunmaktan ve Belarus’lu partnerler ile uzun vadeli, aynı zamanda karşılıklı yarara dayalı ticari temaslar kurulmasında Türk işadamlarına Büyükelçilik tarafından gösterilen destek faaliyetlerine ilişkin kısaca bilgi vermekten şeref duyarım.

Öncelikle, Belarus ile Türkiye arasındaki yatırım, ticari ve ekonomik ilişkilerin gayet etkin biçimde geliştiğini belirtmek isterim.

Böylece, son 8 senede ülkelerimiz arasındaki ticaret hacmi 5 kattan fazla artış görmüştür, Belarus tarafının ihracatı 4 katı aşmışken, Türkiye’nin ihracat hacmi ise yaklaşık 6 kat artış görmüştür.

Yatırım alanında da etkileyici bir artış söz konusudur. 2005 yılından beri Belarus ekonomisine yıllık doğrudan yatırım hacminin artışı 400 kata kadar ulaşmıştır.

Pozitif gelişmelerin yanında, ekonomi alanındaki gelişmeye açık olan işbirliğimizin potansiyeli hala büyüktür. Buna dayanarak, Elçiliğin Ticaret ve Ekonomi Servisi Belarus ve Türk işletmelere, ticaret, yatırım, üretim, üçüncü ülkelerin (BDT, Yakındoğu, Afrika ve diğer) piyasalarına ortak girişe ilişkin uzun vadeli ticari temasların kurulmasında destek faaliyetlerini sürdürmektedir.

Bu amaçla, Elçilik tarafından Belarus ihracatçılarının güncel ticari tekliflerini içeren bilgi portalı oluşturulmuştur.

Bunun yanında, Türk işadamlarının dikkatine Belarus ekonomisi, yatırım ve çalışma şartları, ülkemizde faaliyette olan ve tavsiye edilen yatırım alanları hakkında bilgiler sunulmaktadır.

Ayrıca, Türk şirketlerinin taleplerine uygun olarak diğer Belarus ihracatçıların mal teklifleri, iş ve ilgi alanınıza giren yatırım projeleri Elçilik tarafından bilgilerinize sunulabilmektedir.

Bunun dışında, ülkelerimize has olan zihniyet ve ticari gelenekleri kayda alarak, Elçiliğimiz, Türk işadamlarının ilk Belarus ticari temaslarında, şirketler ve devlet organları ile olan sorunlarının çözümlenmesine kadar olan her konuda güvenilir destekçiniz olmaya hazırdır.

Eğer Belarus’ta çalışıyor veya çalışmayı planlıyorsanız, ticaret konusunda her hangi bir sorun yaşıyorsanız Sizleri Belarus Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliğinin Ticaret ve Ekonomi Servisine müracaat etmeye davet ediyorum.

Belarus Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği Size daima her türlü anlayışı göstermekten ve yardım etmekten memnuniyet duyar.

 

İlgilerinize teşekkür ederim,

Belarus Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi

Andrei Savinykh.