Belarus'ta yapılması gereken 7 şey

1. Belarus’un en eski şehri Polotsk’u ziyaret etmek.

Polotsk şehrin adı ilk 862 yılında tarihi vakayinamede geçmiştir. Şehir sadece Belarus’un değil, aynı anda Doğu İslav bölgenin de en eski şehridir. 

Başkentten 250 km uzaklıkta kuzeyde bulunmaktadır. 

 

2. Draniki tatmak.

 Draniki – Belarus mutfağın en meşhur yemeklerinden biridir. Altın sarısı nar gibi kızarmış yeni ateşten çıkmış bu lezzetli yemeği tatmadan Belarus’tan gitmek haksızlık olur! Belarus yemeklerin çoğunda patates kullanılır. Draniki de bir çeşit patates mücveridir. Yanına et, mantar, kıymalı sos ilave edilir yada süt, yoğur eşliğinde servis edilir. Gurmeler ise kırmızı havyarlı draniki tercih ederler.   

 

3. Nesvij’de Radzivil ailesinin konuğu olmak.

Nesvij Şato Radzivil ailesinin konağıdır. Binanın ilk temel taşı XVI yüzyılda atılmıştır.  Sovyet döneminde şato dinlenme ve kür evi olarak kullanılmıştır. Bügün ise, restore edilmekte olup turist ziyaretine açıktır. Kim bilir, şatoyu gezerken belki siz de Belarus’un meşhur Siyahlı Kadın hayaleti ile karşılaşırsınız…

 

4. Avrupa bizonun gözlerine bakmak.

 Avrupa bizonu, Amerika bizonundan daha küçük yapılıdır. Eskiden tüm Orta ve Doğu Avrupa’da yaşamaktayken, günümüzde bazı hayvanat bahçelerinde ve ayrıca Belarus'taki Belovejskiy Milli Parkı'nda yaşamaktadır.

 

5. Milli Kütüphaneyi görmek. 

Milli Kütüphanenin devasa ‘’elması’’ Belarus başkentinde bulunan fütürist yapılardan biridir. Belarus Milli Kütüphanesi ‘’Dünyanın En İlginç Binalar’’ listesinin ilk 50sine girip 24. sırada olmaktadır. ‘’Elmasın’’ gece aydınlatma seyri bir romantik mehtap gezintisinin nedeni olabilir!

 

6. Noel Baba’nın Belovejskiy Milli Parkı’nda bulunan konağı ziyaret etmek.

 Konak, Avrupa’nın en eski korunan ormanında bulunmaktadır. Büyük sayıda Avrupa bizonların yaşadığı bir ormandır. Burada dünyanın en uzun canlı noel ağacı bulunmaktadır, 150 yıllık bir akçam ağacıdır. Ağaç, yılbaşında rekor kıracak kadar büyük sayıda ışıklar ile süslenmektedir. Noel Baba Konağı’nda tahta oymacılığı ustaları tarafından yapılmış peri masallar kahramanları ve benzersiz pek ince tahta oyması ile süslenmiş şaleleri görebilirsiniz. Ayrıca, çeşitli şenliklere katılıp keyifli vakit geçirebilir, farklı yemekleri de tadabilirsiniz.

 

7. Çiftlikte tatil yapmak.