Belirli sıhhi ve veteriner belgeleri ibraz etme şartı ile Belarus’a bitki ve karantina altına alınan diğer ürünleri ithal edebilirsiniz.

Bütün bitki fito-sıhhi kontrolden geçmelidir. Kontrol, giriş noktalarında ve gümrük muayenesi sırasında yapılmaktadır. Gerekli durumlarda karantina ekspertizi yapılacaktır.
 
Patates ve fide (tohum) olmamak şartı ile, diğer bitkiler posta gönderisi ve ya el bagajı olarak sıhhi sertifikası ibraz edilmeden ithal edilebilir. 
 
Posta gönderisi ve ya el bagajında gıda olarak ithal edilen patatesin ihracatçı ülke tarafından verilen firo-sıhhi sertifikası olmadan ithal edilmesi yasaktır. 
 
Belarus’a ithal edilen her türlü meyve ve yemiş, tohum ve fide, canlı çiçekler, saksı bitkileri, diğer çiçek ve tohum/fidelerin yanında ihracatçı ülke tarafından verilen fito-sıhhi sertifikası bulundurmak zorunludur.
 
Sözü geçen bitkilerin karantina altında olmayıp hiçbir hastalık patojeni taşımaması gerekmektedir.
 
Bunun yanı sıra, fito-sıhhi sertifikası olan tohum ve fide, saksı bitkileri posta gönderisi veya el bagajı ile ithal edilebilir. Bu kural sadece  gülgiller familyasını (gül, adi alıç, spiraea, dağ muşmulası, ateş dikeni, stranvaesia, kuş kirazı, muşmula, prinsepia) kapsamamakta olup bu tür bitkilerin ithalatı yasaklanmıştır.
 
Birkaç tür çiçeklerden oluşan ithalat partisinde karantina patojenleri tesbit edilme durumunda patojenli olan çiçek türü iade ve ya imha edilmeye tabi tutulmaktadır.
 
Tahıl ve tahıl olmayan hammaddeler, Tarım ve Gıda Bakanlığı’nın  onaylanmış listesinde yer alan kurumlar tarafından ithal edilebilmektedir.  Fito-sıhhi sertifikası bulundurma gerektirmeyen, düşük fito-sıhhi riskli olan mahsullerin (kahve, çay ya da kuru mantar) karantina fito-sıhhi kontrolden  giriş noktalarında ve gümrük muayenesi sırasında geçmelidir.