Çocuklarla seyahat

 

GİRİŞ VİZESİ

Reşit olmamış yabancı uyruklu çocukların Belarus Cumhuriyetine girişi ancak geçerli pasaport, başka Yurtdışına herhangi seyahatini müsaade eden belge ve geçerli vize olduğunda yapılabilmektedir. 
 
Beraberinde seyahat eden velilerin pasaportunda gereken vize ve çocukların bilgileri olduğu taktirde söz konusu velilerin pasaportlarında mutlaka çocukların fotoğrafları da yer alması şarttır.
 
14 yaşına kadar tüm çocukların vizesi ücretsiz olarak alırlar, bazı yurtdışı temsilciklerinde vize prosedürüne bağlı olarak ödeme istenebilir.
 
REŞİT YAŞI
 
Belarus Cumhuriyetinde reşit yaşı 18 dir. Reşit olmayan çocukların uyması gereken kurallar: Alkollü içeceklerin, tütün mamullerinin tüketimi, gece kulüplerine, kumar ve oyun kulüplerine girişi yasaktır.
 
Belarus Cumhuriyetinde geçerli Kanunlarına göre 23:00-06:00 saatler arası 16 yaşına girmemiş çocukların ikamet ettikleri yerin dışında ancak veli, yanında yakın yetişkin akraba ile beraberinde hareket edebilir. Söz konusu vakitler içerisinde reşit olmayan çocukların bahsedilen yerlerde bulunduğu, ispatlandığı taktirde velisi, sorumlu kişiler hakkında yasal işlem yapılır.
 
GEÇİŞ VE REFAKAT
 
Belarus Cumhuriyetinde araba kullanma yaşı 18 dir. Motorsiklet (moped ve skuter) kullanma yaşı 16dir (gerekli milli ve uluslar arası müsaadeli özel izni olan sürücü belgesiyle).
 
Belarus Cumhuriyeti sınırları içerisinde Belarus demir yolları ile seyahat edildiğinde, velilerle yolculuk yapacak 5 ve 5 yaşından küçük çocuklar için tren bileti ücretsiz olarak temin edilir. Bir velin yanında ancak tek bir 5 yaş ve altı çocuk ücretsiz olarak seyahat edebilir. 5 yaş – 10 yaş arası çocuklar için çocuk bileti alınmalı. Çocuk biletin fiyatı yanındaki velinin biletinin %35 dir (kesin bilet fiatı rezervasyon esnasında belli olur). 10 yaş altı çocuklar yanında bir yetişkin olmaksızın demir yollarıyla yolculuk yapamaz.
 
Belarus Cumhuriyeti Milli “Belavia” Havayolları ile yolculuk yapıldığında ayrı yer alınmazsa 2 yaşa kadar çocuk fiyatı, yanındaki yetişkin bilet fiyatının %90 indirimli uygulanır. 2 ile 12 yaş arası mutlak özel bir yerde oturması gerekir, yanındaki yetişkin bilet fiyatının %25 indirim uygulanır.
 
Belarus Cumhuriyeti sınırları içerisinde sefer yapan otobüs biletlerin fiyatları ise şu şekildedir: 5 yaş ve altı çocuklar özel bir koltukta oturmazsa ücretsiz olarak yolculuk eder, 5 yaş – 10 yaş arası çocuklar %50 olarak indirimlidir.
 
Minsk şehri içerisinde herhangi bir kamu taşıtlarında 6 yaş ve altı çocuklar ücretsiz olarak yolculuk yapar.   
 
Belarus cumhuriyetinde geçerli olan trafik kuralları gereğince 12 yaş ve altı çocuklar özel otomobille yolculuk yaptıklarında arkadaki özel çocuk sandalyeyle yolculuk yapabilir. Yetişkin bir yolcu, emniyet kemeriyle bağlı olduğunda, arkada oturarak bir 12 yaş ve altı çocuğu kucağında tutarak yolculuk yapabilir.
 
KONAKLAMA
 
Belarus Cumhuriyetinde 8 yaş ve altı çocuklar çoğu otellerde ücretsiz olarak konaklama yapabilir. Her bir otelde özel olarak detaylar öğrenebilinir.
 
KÜLTÜR YERLERİN ZİYARETLERİ
 
Yaşa bağlı olarak kültür ve eğlence yerleri ziyaret edildiğinde bir yetişkin refakatında genellikle %100 indirimininden yararlanır. 5 yaş ve altı çocukların Minsk hayvanat bahçesine girişleri %100 indirimlidir. Belarus Milli Sirkine gidildiğinde 3 yaş ve altı çocuklar ücretsiz olarak giriş yapabilirler. (Bir yetişkinin yanında 1 çocuk ücretsiz olarak giriş yapabilir).
 
TIBBİ YARDIM
 
Tüm yabancı uyruklu vatandaşlar (yaş ne olursa olsun) Tıbbi yardımından (özel, acil, planlı) ücretini ödeyerek yararlanabilirler. İstisna olarak BDT ülkeleri vatandaşlarıdır.
 
Alışveriş Merkezi, Havaalanı, Terminallerin çoğunda (emzirme, bez değiştirme) anne-çocuk odaları mevcuttur.
 
KAYIP
 
Belarus Cumhuriyetinde çocuk kayıp olayı gerçekleştiğinde 102 arayarak yardım isteyebilirsiniz. Ayrıca Yabancı vatandaşın kayıp olduğunda Belarus Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığına bağlı +375 17 218 72 22 yardım hattına arayabilirsiniz.