Gümrük prosedürleri

 

Kimileri yurtdışına çıkarken uyanına çok bagaj almak istemez.  Kimileri  ise tersine şöyle bir düşünceye sahip olabilir – bir şey unutacağıma hiç açılmamış bavulu geri getirsem daha iyi.

Bazı kuralları göz önüne alınırsa, titiz yolcu Belarus gümrük kapısında hiç sıkıntı yaşamaz.
 
YANIMA NEKADAR PARA ALMALIYIM
 
Yanınıza alacağınız nakit para ve/veya seyahat çeki miktarı sınırsızdır. Bir kerede 10 000 USD den fazla getiriyorsanız bildirge kâğıdında bunu beyan etmeniz yeterlidir. 
 
Deklarasyon kağıdında, eğer mevcutsa diğer parasal araçlar da beyan edilmeli .
 
  • Fatura
  • Banka çeki
  • Değerli Kağıtlar, borçlunun ödeme beyanında bulunduğu, ödeme yapacak kişinin adı/ soyadı alanın boş olan resmi belge  
 
GÜMRÜK VERGİSİ OLMADAN NEKARAR ÖZEL EŞYA GETİREBİLİRİM
 
Özel eşyalarınız 50 kg’ı aşmıyor ve toplam bedeli 1500 EU geçmiyor ise gümrük vergisini ödemenize gerek yoktur.
 
Bu kural alkollü içecekleriniz, bira, tütün ve tütün mamulleri için de geçerlidir. Alkol miktarı 3 litreyi, sigara – 200 veya 50 adet puro veya 250 gr tütünü aşmamalıdır. Ve tabi ki 18 yaşına girmemiş kişiler alkollü   içecek ve tütün mamulleri getiremez.
 
50 kiloyu aştınız mı? Gümrük bedeli üzerinden 50 kiloyu aşan eşyalarınızdan her bir kilo başına %30 ödeme yapılmalı (enaz 4 euro kilo başına).
 
Fazla alkol için de, fazla olan her bir litre için 10 EU ödenmeli, 5 litre fazlası gümrük geçme hakkını tanımaz.
 
Kullanılmış özel eşya için 50 kilo üstü ve 1500 EU uygulaması yoktur. Yukarıda sözü geçen bagaj haricinde, seyahat boyunca ihtiyaç duyabileceğiniz miktarda,  gümrük vergisi ödemeden, geçirebileceğiniz başka eşyalar daha vardır. Mücevher ürünleri, özel hijyen eşyaları, müzik enstrümanı, çocuk arabası, çocuk araba koltuğu, sakat arabası, spor eşyaları, spor için gerekli donanımları, turizm ve avcılık için gerekli donanımları, medikal ürünler, diyaliz için gerekli donanımlar, yedek parçaları.
 
Elektronik eşya olarak her bir tanesinden birer adet gümrük vergisi olmadan getirmek mümkündür. Fotoğraf makinesi, kamera, taşınabilir sinema projektörü, slayt gösterisi için projektör, taşınabilir müziği kaydedici, kaydedici (diktafon dahil) DVD oynatıcısı, taşınabilir radyo, flash oynatıcısı, 42 sm geçmeyen televizyon, taşınabilir bilgisayar.
 
Telefon uygulamanın istisnası vardır – cep telefonun gümrük vergisi olmadan 2 adet getirilebilir.
 
Teknik gereçlerin seyahat süresince gerekliliği kadar getirilebilir,bagajın uygunluğunu, gerekliliğini gümrük çalışanları tespit eder. 
 
OTOMOBİLLE SEYAHAT EDERKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ
 
Yabancı uyruklu kişiler Belarus Cumhuriyetine girerken gümrük vergisini ödemeden motosiklet veya araba getirebilir, getirecekleri araçların belarusta bulunma süresi max 1 yıldır. 
 
Geçici olarak getirilen araçlar Belarus Cumhuriyetinde veya Gümrük Birliği Ülke üyelerinde (Belarus Cumhuriyeti dışında Rusya ve Kazakistan) aracı yurtdışından getiren kişi tarafından kullanılabilir.  
 
1 yıllık süresi bitmesine yakın araç gümrük birliğinden geri götürülebilir veya tüm gümrük vergileri ödedikten sonra satılabilir, hediye edilebilir.
 
Belarusa motosiklet/ araba ile girerken yakıt için ek bir ödeme yapılması gerekmez.
 
NELER GETİRİLEMEZ?
 
Uyuşturucu getirilemez , antidepresan ve benzerleri ancak ilaç olarak kullanıldığını tespit edilen,  gerekli miktarı kadar Belarusa getirilebilir. Resmi belgede kullanılması gerektiğini açıkça belirtilmelidir.
 
  • Terörizm ile ilgili doküman, bildiri ve benzerleri
  • Pornografi
  • Gümrük birliği ülkelerin Anayasasına aykırı Referandum ve Seçimlerine karşı yapılan veya yapılmakta olan yanlış çağrılar 
Nazi sembol veya eşyalarının propagandası (obje veya karışıklığı yaratabilecek benzer eşyalar)
 
Bu konuyla ilgili daha fazla bilgilenmek isterseniz, Belarus Cumhuriyeti Devlet Gümrük İdaresinin internet sayfasına ziyaret ediniz.