Belarus’a hayvan ithalatı sadece gerekli sıhhi ve veteriner belgelerinin ibrazında yapılmaktadır. Öncelikle, yerel veteriner kurumu tarafından verilen veteriner kontrolünü geçtiğine dair bir rapor olmalıdır. Bunun dışında, yurtdışı çıkışına gerekli aşıların yapıldığına dair aşılama raporu. Aşı listesi yerel veteriner kurumlarından alabilirsiniz. Aşılar çıkışdan en geç 2 hafta önce yapılmalıdır. Bütün belgelerin Rusça veya Belarusça tercümesi olmalıdır. 

Belarus’a giriş tarihinden sonra 1 ay içerisinde hayvanı yerel veteriner kurumuna kaydetmeniz gerek.
 
Yabani hayvanlar ve zooloji koleksiyonları
 
Belarus Cumhuriyeti ‘’Hayvanlar Alemi Hakkında’’ Kanunu uyarınca, Nesli Tükenme Tehlikesi Altında Olan Türlerin Kırmızı Listesi ve ya CİTEC listesi’ nde yer alan yetiştirme veya sergileme amaçlı beslenen hayvanlar ve zoolojik koleksiyonlar Doğa Kaynakları ve Çevre Koruma Bakanlığı’nca tescil edilmelidir.
 
Yetiştirme veya sergileme amaçlı beslenen yabani hayvanların tescil edilmesi için tüzel ve özel kişiler ve bireysel işletmecilerin Bakanlık’a başvuru dilekçesi, hayvanın fotoğrafı,  kanunen sahipliğin yasal olduğuna dair belge sunulması gerekmektedir. Tescil edilme süresi – 14 gündür. Vaktinde tescil etmeme durumunda Belarus Cumhuriyeti yasalarına göre idari ceza uygulanmaktadır.
 
Benzer işlemler zoolojik koleksiyonun tescil edilmesi için de geçerlidir. Bir tek fark: vatandaşların Bakanlık’a sadece başvuru dilekçesi sunması gerekmektedir. Tescil edilme süresi – 1 aydır. 
 
Belarus Cumhuriyeti ‘’Hayvanlar Alemi Hakkında’’ Kanunu uyarınca, yetiştirme veya sergileme amaçlı beslenen yabani hayvanların tescil edilmesi zorunludur. Tescil edilmemiş yetiştirme veya sergileme amaçlı beslenen yabani hayvanların sergilenmesi ve yurt dışına zoolojik koleksiyonun olarak ihraç edilmesi yasaktır. Aynı anda, zoolojik koleksiyon veya koleksiyonun parçası olarak sayılmaz alış-veriş nesnesi olarak adlandırılamaz.
 
Egzotik hayvanlar
 
Nesli Tehlike Altında Olan Yabani Hayvan ve Bitki Türlerinin Uluslararası Ticaretine İlişkin Sözleşme kriterlerine giren  hayvanların ithalatı sınırlıdır. Bu tür hayvanların ithal edilmesi için Doğa Kaynakları ve Çevre Koruma Bakanlığı’ndan izin gereklidir.  Bunun yanında, Belarus’ta turisti karşılayan şahıs, Devlet Hudut ve Ulaştırma Veteriner Müfettişliği’nden  egzotik hayvan için veteriner sertifikası almalıdır. İşbu sertifika aşılama raporu ile birlikte ülkeye giriş esnasında ibraz edilmelidir. Örnek olarak, Belarus’a Afrika ülkesinden maymun getirebilmesi için veteriner sertifikasında ve raporunda AİDS test kaydı olmalıdır.
 
Tarım hayvanları
 
Ülkeye ithal edilen damızlık tarım hayvanı ve damızlık ürünlerin kalitesi Tarım ve Gıda Bakanlığı tarafından kontrol edilmektedir.
 
Belarus’ta geçen bütün sıhhi ve veteriner gereksinimleri yerine getirme ve ithalatçı şirketin gereken kategoriden olma şartı ile damızlık tarım hayvanı ve damızlık ürünlerinin ithalatı için tek seferlik müsaade alınabilir. Ayrıca, ithal edilen hayvan cinsine özgü olan bütün özellikleri taşımalı, sağlam yapılı ve dış görünüşü kusursuz olmalı, iç hastalıkları ve gen mutasyonu gibi sakatlıklar sahibi olmamalıdır.
 
Damızlık tarım hayvanı ve damızlık ürünlerinin ithalatı için tek seferlik müsaade almak amacı ile dilekçe doldurarak Tarım ve Gıda Bakanlığı’na başvurmanız gerek. Başvuru dilekçesinde aşağıdaki bilgiler olmalıdır:
  • İthalatçı şirketin ismi ve adresi (tüzel kişi için)
  • Soyadı, adı, baba adı, pasaport bilgileri (özel kişi için)
  • Hayvanın cinsi ve türü, sayısı, ihracat ülkesi, planlanan ithalat tarihi, hayvanların barınma yeri.
  • İthalat nedenleri (hayvan ıslah programları vs.).
Bunun yanında, tüzel kişiler ithalat kontratın kopyası, uluslararası veteriner sertifikası, damızlık belgesi veya hayvanın kökenini ve verimliliğini tasdik eden diğer belgeler dilekçeye eklenmelidir.