Eğitim, kültür ve spor alanında Belarus ile Türkiye arasındaki işbirliği 1995 yılında imzalanan Belarus Cumhuriyeti Hükümeti ve Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Eğitim, Bilim, Kültür ve Spor Alanlarında İşbirliği Anlaşması’na dayanmaktadır.

Nisan 2007 tarihinde, Belarus Cumhuriyeti Kültür Bakanlığı ve Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı Arasında Kültür ve Sanat Alanında İşbirliği Protokolüimzalanmıştır. İşbu Protokol temaslar gelişmenin ana doğrultuları belirtmekte olup Türkiye’de Belarus kültürü yaygınlaştırma amaçlı hukuki temel oluşmaktadır.

Protokol çerçevesinde Nisan 2011’de, Belarus Devlet Koreografi Jimnastik Koleji’nde Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuarı Bale Bölümü öğrencilerine 10 gün süren ustalık dersleri verilmiştir.

Halk Sanatçısı V. Dudkeviç yönetiminde olan Belarus Dansları Topluluğu, Belarus Cumhuriyeti Halk Dansları Topluluğu ‘’Çabarok’’,  Grodno Devlet Sanatlar Kolejinin Halk Dansları Topluluğu ‘’Grodnenskiye krujeva’’ gibi folklor toplulukları turne konserleri ve festival katılmaları amacı ile Türkiye Cumhuriyeti ziyaret etmişlerdir.

Son yıllarda, Hacettepe Üniversitesi’nin dans grubu, Bobruysk şehrinde haziran – temmuz ayında düzenlenen  ‘’Venok drujbı’’ Uluslararası Halk Sanat Festivaline katılmıştır.

Kasım 2012 yılında, sanatçı Aleksey Lukaşeviç’in yönetiminde olan ‘’Bobruysk şehri Devlet Sanat Ortaokul-Koleji’’ Eğitim Kurumu’nun Folklor Dansları Topluluğu folk-şov bale ‘’Alyans’’ iade-i ziyareti gerçekleşmiştir.

Heyetin Bobruysk şehri ziyareti sırasında, Belarus — Türkiye diplomatik ilişkilerin 20. yıldönümüne özel Folklor Dansları Topluluğu folk-şov bale ‘’Alyans’’ ile Hacettepe Üniversitesi’nin dans grubu katılımı ile iki gala konser düzenlenmiştir.

Kızılcahamam Belediye Başkanı Sn. Coşkun Ünal’ın davetiyle Folklor Dansları Topluluğu Kızılcahamam şehrinde de sahneye çıkmıştır.

Mart 2012 yılında, Dışişleri Bakanlığı Sanat Galerisi’nde Belaruslu ressam, Belarus Ressam Birliği üyesi olan Anna Kozok’ın ‘’Beyaz kanatlar altında bir ülke’’ adlı sergisi düzenlenmiştir. Etkinlik Belarus – Türkiye diplomatik ilişkilerin 20. yıldönümüne özel olarak düzenlenmiştir. Kültür ve sanat etkinlikleri yayımlanan önde gelen hem Türk medya kuruluşları tarafından («Hürriyet», «Milliyet», «Cumhuriyet»), hem de Belarus medya kuruluşları tarafından sergiye büyük önem verilmiştir.