Belarus Cumhuriyeti Devleti’nin bağımsızlığını kabul eden yabancı ülkeler arasında ilk ülke Türkiye Cumhuriyeti’ydi.

İki ülke arasındaki diplomatik ilişkileri 25 Mart 1992 yılında başlatılmıştır.  1992 yılında Minsk’te Türkiye Büyükelçiliği açılmıştır. 1997 yılında Ankara’da Belarus Büyükelçiliği çalışmaya başlamıştır.

Karşılıklı yarara dayalı ve etkin ilişkilerin oluşum ve gelişiminde zirvedeki siyasi diyalogların rolü önemlidir. 

1996 yılında gerçekleşen Belarus Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sn. Aleksandr Lukaşenko’nun Türkiye ziyaretinin ana sonucu Belarus Cumhuriyeti ile Türkiye Cumhuriyeti Arasında Dostluk ve İşbirliği Antlaşması’nın imzalanması oldu (2000 yılında yürürlüğe girmiştir).

1999 yılında Sn. Aleksandr Lukaşenko İstanbul’da gerçekleştiren AGİT toplantısına katılmıştır. Toplantı çerçevesinde Belarus Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı ile Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sn. Süleyman Demirel arasında görüşme yapılmıştır.

2010 yılında gerçekleşen Belarus Cumhuriyeti Cumhurbaşkanının Türkiye ziyareti, Belarus – Türkiye işbirliğine büyük bir impuls vermiştir. Ziyaret sırasında Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sn. Abdullah Gül ve Başbakanı Sn. Recep Tayyip Erdoğan ile görüşme yapılmıştır. Varılmış mutabakatlar sonucunda, 2011 yılında Belarus Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu hizmet vermeye başlamıştır. Taraflarca, vizelerin karşılıklı kaldırılmasına ilişkin ve geri kabul hükümetlerarası anlaşmaları hazırlanmıştır.

2012 yılında taraflar arasında diplomatik ilişkilerin 20. yıldönümü kutlanmıştır.

Belarus ve Türkiye arasında düzenli olarak yüksek temaslar gerçekleşmektedir.

Mart 2013 yılında Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Sn. Ahmet Davutoğlu Belarus ziyaretinde bulunmuştur. Ziyaretin ana sonucu vizelerin karşılıklı kaldırılmasına ilişkin ve geri kabul hükümetlerarası anlaşmaların imzalanması olmuştur. Ziyaret sırasında Belarus Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı ve Başbakan ile görüşmeler düzenlenmiştir.

Ekim 2013 yılında Belarus Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Sn. Vladimir Makey Türkiye ziyaretinde bulunmuştur. Ziyaret çerçevesinde Belarus – Türkiye Hükümetlerarası Karma Ekonomik Komisyon toplantısı yapılmıştır. Sn. Vladimir Makey’i Türkiye Başbakanı kabul etmiştir.

İki ülkenin devlet yönetim organların arasındaki işbirliği gelişmektedir. Düzenli olarak hükümetlerarası ekonomik komisyon, iş konseyi, savunma sanayii, turizm, kara ulaştırma işbirliği karma komisyon, İçişleri Bakanlıklar arası toplantıları yapılmaktadır. 

Belarus ile Türkiye BM, AGİT, DTÖ ve diğer uluslararası kuruluşlar çerçevesinde etkin işbirliği sürdürmektedir.  Belarus ile Türkiye ilişkilerinde fahri konsolosların de önemli bir yeri vardır. Bugünlerde Türkiye’de Adana, Alanya, Antalya, Bursa, İzmir gibi şehirlerde 5 tane fahri konsolosçalışmaktadır.