Vize İçin Gerekli belgeler

 
Belarus’a giriş, çıkış ve transit geçiş yapabilmeniz için geçerli pasaporta (veya yurtdışı çıkışı için uygun her hangi bir evrak)ve vizeye sahip olmanız gerek.
 
Giriş vizesi alabilmeniz için yurtdışındaki Belarus Cumhuriyeti diplomatik ve konsolosluk temsilciliklerine başvuruda bulunabilirsiniz. Minsk şehrinde ise Belarus Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Konsolosluk İşleri Genel Müdürlüğüne başvurabilirsiniz. Başvuru esnasında ‘’Belgosstrakh’’ sağlık sigortasını ibraz etme zorunluğu vardır.
 
Eğer yabancı ülkede Belarus Cumhuriyeti Büyükelçiliği veya Konsolosluk Şubesi bulunmuyor ise bu ülke vatandaşları giriş vize işlemleri «Minsk-2» Ulusal Hava Limanında yapabilir.
 
Belarus Cumhuriyeti’ne giriş yapmak üzere olan diğer yabancı ülke vatandaşları vize başvurusu diplomatik temsilciliklerine yapmak zorundadır. Resmi heyete dahil olanlar, devlet kurumu tarafından davet edilenler, ağır rahatsızlık geçiren veya vefat  eden şahsın akrabaları gibi yabancı uyruklu şahıslar için istisna yapılmaktadır. İstisna durumunu ispat eden belgeleri yanınızda bulundurulmalısınız.
 
Giriş vizesi
Belarus Cumhuriyeti  giriş vizesi tipleri:
 
Transit geçiş vizesi (B tipi)
Transit geçiş vizesi  Belarus topraklarından transit geçiş yapılması için verilir. 1 yıl sürelidir ve ülkeye giriş tarihinden itibaren  2 gün içerisinde geçerlidir. Bu tip vize ile çıkış yapıyorsanız giriş ve çıkış arası 2 günü aşmamalıdır. Detaylı bilgiyi «Vize» bölümünden alabilirsiniz.
 
Kısa süreli vize (C tipi)
Yabancı uyruklu şahıslara verilen kısa süreli vize. Eğitim, iş gezisi, turizm, özel ziyaretler gibi amaçlar için verilir. Geçerlilik süresi 90 gündür. Detaylı bilgiyi «Vize» bölümünden alabilirsiniz
 
Vize başvurusu için gerekli belgeler.
Giriş vizesi başvurusu inceleme süresi  5 iş günüdür (bütün gerekli belgeler tesliminden sonra). Acil durumlarda ise vize veriliş/ret kararı 2 iş günü (48 saat) içerisinde alınır.
 
Vizeyi veren kurum ret sebeplerini açıklamama hakkına sahibidir. Vize veriliş kararı nihai olarak verilir ve tartışılmazdır.
 
Konsolosluk işlem ücreti
Konsolosluk işlem ücreti banka kartı kullanarak, Büyükelçiliğin (Konsolosluğun) hesabına havale yaparak, çek ve diğer ödeme şekilleri ile yapılabilir.  Ödeme şekli her Büyükelçiliğin veya Konsolosluk şubesinin insiyatifi ile belirlenmektedir.
 
Detaylı bilgiyi «Konsolosluk işlem ücreti» bolümünden alabilirsiniz.
 
Konsolosluk desteği
Vize işlemleri, vatandaşlık ve diğer konsolosluk konuları ile ilgili detaylı bilgiyi Dışişleri Bakanlığı Konsolosluk İşleri Genel Müdürlüğüne bağlı danışma hattını arıyarak alabilirsiniz. 24 saat hizmetinizde olan danışma hattına aşağıdaki numaralardan ulaşabilirsiniz:
  • +375 17 222 26 75;
  • +375 17 222 31 52;
  • +375 17 222 31 59.